teisipäev, 27. juuni 2017

Kuidas karsklane raadios käis.

Tere taas! Laisale inimesele kohaselt olen Karsklase päeviku jälle hoole ja armastuseta jätnud. Tegemist palju? Nii ja naa. Kedagi pole olnud liistule tõmmata? Samuti nii ja naa. Millega ma siis üldse tegelenud olen vahepealsel ajal? No teeme kiire kokkuvõtte! (Järgnev põhineb suuresti minu sotsiaalmeedia kontodel. Kellel juba niigi nende jälgimisest kopp ees, neil on soovitav minna kokkuvõtte lõppu, kus mainin ka natukene ajakohasemaid teemasid, sh kirjatükile pealkirja andnud juhtumit.)

21. veebruar: Meedias lõi lained alkoholimüügist keeldunud müüja saiaga loopimine ja solvamine joobes ostja poolt. Oli minulgi plaanis teemat kajastada, kuid kahjuks minetas uudis päevakajalisuse enne kui suutsin korraliku kirjatüki "trükki lasta". Vähemasti sain oma hetke töö jaoks kasulikke nippe ning vajalikke teadmisi antud juhtumit ja selle tausta uurides. Antud teemal kirjutatud poolik kirjatükk on endiselt soolas ning ootab hetke kui minagi töö saia või millegi kõvemaga vastu vahtimist saan.

6. märts - 15. Juuni osalesin tööandja poolt korraldatud "Terveks läbi toitumise" programmis. Eks igapäevane toitumispäeviku pidamine ning tihedam ja tervislikum toidu vaaritamine andsid oma väikese panuse, et sisustada minu senine vaba aeg veidi rohkem ära. Projekti mõjudest ja kogemustest pajatan loodetavasti tulevikus eraldi sissekandes.

7. märts: Avandi/Sepp tulid lagedale geniaalsete Eesti Laulu vaheklippidega elust enesest, mis muu hulgas kajastas perevägivalda ning eestlaste alkoholi lembust/alkoholi tootjate liigset alkoholi ja kultuuri, traditsioonide ja tavade sidumist. Küllaltki kahju, et alkoholi reklaamiparoodial rohkemgi vaatamisi pole, tegu on ju päris elust Saaremaa Viina ja Viru Valge pealt võetud näitega.  Lisaks sellele lasi vaid paar kuud hiljem Saku nagu üks ühele "kultuuri seostamise" kampaania käiku oma Originaali õlle puhul.


23. märtsil suutis EKRE mitte küll alkoholi alase (veel), kuid siiski lollusega lagedale tulla ning olla endale omaselt "traditsiooniliselt" sallimatu.

24. märtsil küttis kirgi uudis mis tõi välja, et paljud kiirabile tehtud väljakutsed on tühised, liialdatud või lausa mõttetud, näiteks kutse tulla "pohmelli ravima". Alkoholiga seotud "mõttetuid" väljakutseid oli uudises olnutest lausa veerand.

24. märts oli ilmselgelt tegus aeg ka EKRE parlamendisaadikutest poolemõistuslike jaoks. Rahva raha eest oli neil vaja ikka ju teha debiilsusi. Ei teagi, kas on esindajad valijate nägu või vastupidi?! Igatahes, kui keegi EKRE-fännidest suudab mulle lahti seletada, milleks oli see aktsioon demokraatlikult vajalik või mida see tõestas, see teen ma sellele selgitajale õlle välja. (Jääb mulje, et need pojad ja tütred ilma ei saa.) Mädakonservidest ja muudest tuuleveskitest hoolimata läbis alkoholireklaami piiramise seadus Riigikogus esimese lugemise. Seega midagi positiivset. Seisvad ovatsioonid minu poolt.
Joonis 1. Seisvad ovatsioonid!

27. märts oli päev, mil oli aeg juppideks võtta metoodika, kuidas alkotöösturid inimeludega mängivad ning kuidas seda mängu uued riigi poolsed piirangud võivad mõjutada.
Lisaks sai juhitud tähelepanu asjaolule, et Sisevete Saatkond oli ennast A Le Coqi lippudega ehtinud, olles ise sportimise koht sh ka noorte jaoks. Mõni aeg hiljem olid lipud veesõidukilt kadunud ning on seda siiani. Ju jõudis paadi omanik samadele järeldustele, mis minagi, iseseisvalt.

13. aprill tuli välja, et nii mõneski Eesti linnas on suuri probleeme alaealiste huligaanidega, kes ei pea paljukski kasvõi inimese elu kallale kippuda. Pahatihti on sellistel noortel ka alkoholiprobleemid.

19. aprillil kuulutas uudis, et tulevikus pole võib-olla vajadust inimkassapidajatel enam saiaga pikki vahtimist saada.

3. mail raputas Leedut "terrorismilaine". Terroristideks olid mõõdukad (võib-olla lausa karsklastest poliitikud), kes on võtnud eesmärgiks Leedus alkoholi kättesaadavaust ja reklaami tõsisemalt piirata, kui Eestis Jevgeni Ossinovski või isegi mina oma kõige märjemaski unenäos näha söandaks. Võite arvata kuidas ma antud sõnakasutusega uudise peale reageerisin. Läksin marru? Ei. Sidusid veepudelid ümber vöökoha ja hakkasin planeerima millisel nädalavahetuse peol ma need veed Vallhallasse saadan.
Samal päeval oli meedias juttu ka mõnel mõttetumal teemal.

5. mail käis Juvente esindus head tegemas.


10. mail üritasin uuesti käima lükata Karskusjooksu. Selle peale sain loomulikult "nautida" alkoholi tarbijate arvamusi kuidas ma liigselt karkust peale surun. Pfff.

15. mail avastasin Taani telekanali poolt tehtud vastureklaami Carlsbergi õllereklaamile. Võib-öelda, et tegu on lausa Avandi/Sepa tasemel tööga.

17. mai- kuni praegune hetk sain ja saan veelgi ennast seaks vihastada Saku Originaali idiootse reklaamkampaania peale, mis võtab igale maakonnale kõige omasemad sümbolid ja seob need siis oma solgiga, ptüi, tähendab õllega. Sellist jama ei saanud niisama pealt vaadata ning otsustasin oma "trolliva" panuse ka anda. Oh Saku, sa Eesti kultuuri solkija, peaaegu sama hea kui sinu õlu.

29. mail alustas Tervise Arengu Instituut kampaaniat, et panna inimesi rohkem jälgima ja hinnangut andma oma alkoholi tarbimisele. Ka karsklane hakkas mõningast kihutustööd ja teavituskampaaniat tegema oma tuttavate seas.

31. mail osales Juvente ENL-i liikmesorganisatsioone tutvustavas kampaanias ning sai esineda Facebooki videos. Sama päev oli ka rahvusvaheline tubakavaba päev.1.juunil jõudis Leedu uus alkoholi seadusandlus tervelt ühe lugemise võrra ette Eesti lahjemast analoogist.
2. juuni jäi silma Tartu ajakirjanduses linnas toimunud lõhkumiste poolest. Kahjuks pean tõdema, et ole isegi näinud neid vandalismiakte pealt suuremate ja väiksemate ilmakodanike poolt tehtuna. Vihjeks võin öelda, et päris käed rüpes istuma ma sellistel puhkudel siiski õnneks pole jäänud.
Lisaks oli tegu päevaga, kui minust sai Eesti Karskusliidu juhatuse liige.

4. juuni tõestas jälle ilmekalt, et rool ja alkohol ei käi kokku!

9. juunil tekkis minu facebooki seinal teemat käsitleva uudisloo põhjal, et kus kohast siis ikkagi vähe või praktiliselt üldse mitte tervist kahjustavad alkoholi kogused algavad ja lõppevad. Tõdemus oli, et neljal päeval nädalas pool pudelit 330ml pudelist õllest või siidrist on veel okei.
Samal päeval jagas Drink Revolution leht ka, mis on karskeks hakkamise plussid.

19. juunil esitas räppar Metsakutsu sotsiaalmeedias oma nüüdseks palju meedia ja ühiskonna tähelepanu saanud üleskutse veeta Jaanipäev karskelt. #KRAANIPÄEV

21. juunil paar päeva enne jaane selgus, et olenemata kõrgemast aktsiisimäärast ei lähe vähemalt mõnel neist sugugi halvasti. Liviko näiteks teenis 2016 aastal 4 miljonit € kasumit. Summa mille teenimiseks peab terve elu 2017 aasta tasemel miinimum palka saav inimene töötama umbes 800 aastat.
Samal päeval läks eetrisse ka Rimi "Alkoholi ostes näita dokumenti" kampaania teine faas.


Jõudsimegi eilsesse/tänasesse päeva! Esmapäeval, ehk eile sai käidud Vikerraadio Huvitaja saates rääkimas karskusest, stereotüüpidest ja Juventest. Nimel potsatas mulle juunikuu keskel interneti postkasti kiri, et  jaanid on lähenemas ning karskus teema oleks igati asjakohane. Loomulikult, kui antakse mitte just eriti tihti esinev võimalus temaatikat kajastada, siis miks mitte haarata võimalusest! Oli igati huvitav kogemus, suured tänud saatejuhile Jane Saluorgile selle võimaluse eest!

Kes veel pole kuulnud seda raadiosaated, siis saate ERR veebis järelkuulamist sellele teha. Kuna mul oli lõppenud just "Terveks läbi toitumise" projektis osalemine, siis oli mul ka väga huvitav kuulata saate teises pooles Eeva-Relli Meldre paastumise teemalisi õpetusi.


Täna tegi Metsakutsu kokkuvõtte oma Jaanipäeva eelsele väljakutsele ning tundus, et sellest kumas nii head kui halba. Samas iga võit on tähtis, kui väike see ka pole, see võit väga väike ei tundunud olema!

Homme kell 18.00 seevastu toimub juunikuine Karskusjooks Raja pargis! Olete kõik oodatud! Teeme veidi välijõusaalis trenni, sörgime läbi jooksuraja ja ajame muidu juttu tervislikust eluviisist.

Pika postituse lõpetuseks panen siia ka mõne muusikapala ning seda loomulikult räppar Metsakutsult, kes on sõltuvusainete temaatikat oma lugudes ka käsitlenud. Headest lugudest selle mehel puudust juba ei tule!
Edukat jaanidest taastumist ning veel edukamat suve nautimist, sest varsti on juba pool sellest läbi!
Järgmise kirjutamiseni!


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar